Zmagasz się z długami i czeka Cię windykacja należności? Wbrew stereotypom, nie ma się czego obawiać. Jeżeli właściwie podejdziesz do tego procesu, uzyskasz fachową pomoc i krok po kroku wyjdziesz na finansową prostą. Bez stresu i dodatkowych komplikacji. Dowiedz się, na czym polega windykacja należności – poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Kiedy dochodzi do windykacji należności?
Windykacja należności to proces, w którym wierzyciel dochodzi swoich praw wobec osoby zadłużonej. Są to więc działania, które można przeprowadzić, kiedy dłużnik nie spłaca swoich zobowiązań, np. nie reguluje rat za zakupiony sprzęt czy nie spłaca karty kredytowej.
Warto przy tym podkreślić, że windykacja należności nie jest tym samym co egzekucja komornicza. Nieuregulowane należności nie oznaczają automatycznie, że do drzwi zapuka komornik, który zajmie wynagrodzenie, samochód czy mieszkanie. Sprawę długów można załatwić na wcześniejszych etapach windykacji – także na drodze polubownej, kiedy istnieje jeszcze szansa na porozumienie w sprawie swojego zobowiązania.
Właśnie dlatego kontaktu w sprawie windykacji należności możesz się spodziewać już po kilku dniach czy tygodniach od momentu, gdy upłynął termin spłaty zobowiązania. Nie należy się go obawiać – ponaglenia od wierzyciela czy firmy windykacyjnej mogą być wstępem do wypracowania porozumienia. Takiego, w którym ustalisz nowe warunki spłaty – możliwe do spełnienia w Twojej obecnej sytuacji finansowej.
Jak wygląda proces windykacji długów?
Pierwszy etap windykacji długów ma polubowny charakter. To moment, w którym możesz „dogadać się” w sprawie spłaty zobowiązania – bez angażowania w ten proces sądu czy komornika. Jak to zrobić?
Jeżeli np. jesteś klientem Ultimo, wystarczy skontaktować się i zawrzeć ugodę. Możesz to zrobić m.in.:
- przez internet, logując się na swoje konto klienta – tu w kilka minut samodzielnie ustalisz nowy harmonogram spłaty, np. rozkładając zobowiązanie na dogodne raty. Zrobisz to dyskretnie i w dogodnej dla siebie porze;
- telefonicznie – porozmawiaj szczerze z doradcą, aby wypracować korzystne warunki uregulowania zobowiązania.
Przed kontaktem warto sprawdzić swoje możliwości finansowe – policz wszystkie przychody swojej rodziny, jak również stałe wydatki (na czynsz i media, jedzenie, leki, kosmetyki, ubrania itp.). Tak obliczysz, jaka kwota miesięcznie zostaje Ci na ratę. To informacja, dzięki której zobowiążesz się do spłaty bezpiecznej sumy – tak, aby móc ją regulować każdego miesiąca.
Jeżeli na etapie polubownym nie dojdzie do porozumienia, windykacja należności przechodzi w etap sądowy. Wierzyciel uzyskuje sądowy nakaz zapłaty z tytułem wykonawczym. Z tym dokumentem może się udać do komornika. Ten urzędnik państwowy dokona egzekucji z zastosowaniem środków przymusu (np. poprzez zajęcie wynagrodzenia, środków na koncie, emerytury). Warto tego uniknąć.
Ile kosztuje windykacja należności?
Windykacja należności na drodze polubownej nie pociąga za sobą dodatkowych opłat – firmy windykacyjne nie doliczają dodatkowych kosztów za obsługę długu. Jego wysokość może rosnąć tylko z uwagi na naliczanie ustawowych odsetek za opóźnienie w zapłacie. Na większe wydatki narażają windykacja sądowa oraz komornicza – osoba zadłużona zostanie obciążona kosztami procesu, jak również działań podejmowanych przez komornika. A to kolejny powód, dla którego warto dążyć do zawarcia ugody na wcześniejszym etapie.
Jak zatem widać, windykacja należności może być szansą na wyjście z zadłużenia krok po kroku. Wystarczy rozwiązać problem na drodze polubownej, aby bez stresu wyjść na finansową prostą.