Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. to jedna z największych polskich firm. O tym wielkim przedsiębiorstwa z sektora petrochemicznego słyszał zapewne każdy Polak. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, skąd wzięła się nazwa „Orlen”. Chcesz poznać odpowiedź na to pytanie? Jeśli tak, to przeczytaj nasz tekst. Powodzenia!
Polski Koncern Naftowy Orlen – skąd pochodzi nazwa?
Zanim odpowiemy na to pytanie – garść informacji na temat historii powstania Orlenu. W dniu 1 lipca 1993 roku Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne zostały przekształcone w spółkę Petrochemia Płock S.A.
Ten nowy podmiot utrzymał swoją odrębność jedynie przez kilka lat, ponieważ w 1998 roku podjęto – na szczeblu Rady Ministrów – decyzję o połączeniu następujących podmiotów:
- Petrochemia Płock S.A.,
- Centrala Produktów Naftowych Spółka Akcyjna (CPN S.A.).
w jeden koncern. Efektem tej decyzji było powstanie w dniu 7 września 1999 roku Polskiego Koncernu Naftowego S.A. W następnym roku podmiot ten uzyskał nową nazwę handlową – Orlen.
Nazwa tak znaczącego podmiotu nie mogła być przypadkowa. Została ona wyłoniona w drodze konkursu. Słowo „Orlen” jest połączeniem fragmentów następujących wyrazów:
- orzeł (ORL) – odniesienie do polskiej tradycji: orzeł znajduje się na polskim godle;
- energia (EN) – symbol siły, dynamiki oraz energii elektrycznej, która jest produkowana z wykorzystaniem ropy naftowej.
Autorem tego określenia jest profesor Henryk Chyliński. Naukowiec ten jest również autorem symboli takich znanych marek jak Polskie Radio oraz Teraz Polska.